סיפור הפלגת 'חיים ארלוזורוב'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

2/1947, 1,398 מעפילים

ה'אולואה' הייתה במקורה ספינת משמר חופים אמריקנית מיושנת. בקיץ 1946 היא נרכשה ע"י חברת-קש של 'המוסד לעליה ב', ובמשך 3 חודשים הוכנה ואויישה בנמל בולטימור ע"י 27 אנשי צוות, רובם יהודים מתנדבים ובראשם שני קציני-ים ארץ-ישראלים - רב החובל גד הילב והמכונאי הראשי אפרים צוק. ב-16 באוקטובר נערך בספינה טקס מרגש בו הושבעו המתנדבים לארגון ה'הגנה' ולמחרת היא הפליגה למרסיי. בחודשי נובמבר-דצמבר הוסבה להובלת כ-1,500 מעפילים. בשלב זה הצטרפו אליה לובה אליאב ("ארטור") - פעיל 'המוסד לעליה ב' בתפקיד מפקד המסע, והמלווים ניסן לויתן, ישראל אוירבך, צבי כצנלסון ("מירי") וה'גדעוני' משה "מוסיק" גידרון.

ב-24.1 נכנסה האוניה לנמל טרלבורג בשוודיה והעלתה 664 מעפילים, כ-500 מהם נערות ניצולות מחנות המוות, שהגיעו לקראת סוף מלה"ע מגרמניה במסגרת "עסקה" בין השוודים לגסטאפו. בדרכה הארוכה ארצה נאלצה לפקוד מספר נמלים לצרכי הצטידות, ולהמתין כ-3 שבועות במימי אלג'יריה הצרפתית עד שהתגבשה סופית התוכנית להמשך הפלגתה (תוכנית ראשונית למפגש עם הספינה 'ברק', במסגרת השיטה של שילוב שתי ספינות בהפלגות המעפילים, נזנחה עקב שריפה ואח"כ קלקול מנוע ב'ברק'). באמצע פבר' קלטה במטפונטו שבאיטליה 684 מעפילים שניסיון ההפלגה שלהם באמצעות הספינה שכונתה "שושנה" במוסד לעליה ב' (היא הספינה שעתידה להיקרא 'שבתאי לוז'ינסקי') נכשל כחודש קודם לכן, בתוספת 50 מ'ילדי סלבינו' (יתומים ניצולי שואה שחסו במוסד בכפר סלבינו שהוקם על ידי אנשי היחידות העבריות בצבא הבריטי) והמלווים אברהם שביט, יעקב ארנון ויחזקאל מעוז. משם הפליגה לארץ נושאת השם המבצעי 'חיים ארלוזורוב', על שמו של חיים ארלוזורוב, מבכירי הנהגת היישוב ומנהל המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, שנרצח בידי אלמונים בחוף ימה של תל-אביב בשנת 1933.

ב-27.2 היא זוהתה ע"י מטוס סיור בריטי, ולמחרת בבוקר התפתח קרב קשה בין צוותי השתלטות בריטיים והמעפילים שנמשך כ-3 שעות. במבואות מפרץ חיפה הצליח הצוות לתמרן את האוניה ו"לעלות על החוף". מאחר והיה זה הישר מול הבסיס הבריטי הגדול שבבת גלים, מעט המעפילים שקפצו למים ושחו לחוף נתפסו מיד. כל המעפילים גורשו לקפריסין.

לפירסום סיפורה של ה'חיים ארלוזורוב' תרם רבות סיפרו המרתק של לובה אליאב 'הספינה אולואה סיפורו של ארטור' (המספר גם את סיפור האהבה שהתפתחה במהלך ההפלגה בין לובה לבין אישתו לעתיד טניה שהייתה אחת מהנערות-מעפילות משוודיה).

סיפור האוניה קשור גם לניסיון, בודד לפי הידוע לנו, של התנועה הרביזיוניסטית באירופה לשגר ספינת מעפילים ארצה (ראה גם את סיפור הספינה 'בן הכט'). באמצעות יהודי איטלקי נרכשה ספינה בת 60 טון ושמה הוסב ל'דוד רזיאל' (מפקד האצ"ל שנהרג בעירק). בסיום העלאת כ-200 צעירים בתנאי-ים קשים, פרצה שריפה שאילצה את פינוים המידי והעברת הספינה למספנה. לפי הבנה שהושגה בין ה'הגנה' לאצ"ל צורפו הנערים הנ"ל להפלגת 'חיים ארלוזורוב'.

[כתב: צבי בן-צור]גד הילב - רב החובל של הספינה
רב החובל של האוניה גד הילב מספר
לובה אליאב
מפקד האוניה אריה "לובה" אליאב מספר
הספינה אולואה
פרטים נוספים על האוניה

דו"ח מפקד הצי הבריטי בים התיכון על תפיסת האוניה (והתפיסות הסמוכות של 'לנגב' ו'המעפיל האלמוני')

רב החובל של האונייה גד הילב מוסיף פרטים

שתי אפיזודות הקשורות ל'חיים ארלוזורוב' ה"תקועה" בחוף בת גלים

שיר שכתב שלום פינקלשטיין ז"ל, מילדי סלבינו שהעפילו ב'חיים ארלוזורוב', לאחר גירושו לקפריסין [הערת מערכת]

ה-Ulua ממשיכה לשוט - היאכטה הפרטית של ארתור ברנשטיין, קצין באניה ופורמאלית רב-החובל שלה כלפי רשויות חיצוניותמסלול הספינה משוודיה לארץ

ה'אולואה' מגיעה למרסיי
האונייה 'אולואה' מגיעה למרסיי (לפני הפלגת המעפילים שלה)

מעפילי חיים ארלוזורוב
מעפילים רוקדים בחרטום האונייה בעת מסעה

הקרב על החיים ארלוזורוב
הקרב על ה'חיים ארלוזורוב'

הקרב על החיים ארלוזורוב
הקרב על ה'חיים ארלוזורוב'

חיילים בריטיים על חוף בת-גלים צופים באניה
חיילים בריטיים על חוף בת-גלים צופים באוניה לאחר סיום הקרב

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.