סיפור הפלגת 'האומות המאוחדות'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

12/1947, 537 מעפילים

ה'אומות המאוחדות' היתה ספינת עץ עם מפרשים, באורך של כ-30 מטרים, כבת שבעים שנה, שהותקן בה מנוע דיזל משופץ. שם הספינה במקור היה Archimidis. הספינה נרכשה על ידי המוסד לעליה באיטליה, והוכנה להפלגה בפורטו ונרה. 

ב- 24.12.1947, עת עגנה סמוך לחוף צפונית לצ'יוויטוקיה שבאיטליה, עלו עליה 537 מעפילים בעזרת גשר מאולתר, שתי סירות גומי וכבל שהיה מתוח בין הגשר לספינה. המעפילים, חברי תנועות נוער מהונגריה, רומניה ופולין, היו צעירים שגילם הממוצע היה כ- 35 שנה.  מפקד הספינה היה דוד מימון, מלווה נוסף היה עמנואל ("מן") ורדי, והאלחוטאית/גדעונית שושנה כרמלי. צוות הספינה, כולל רב החובל, היה איטלקי. 

ההפלגה נמשכה שמונה ימים ללא אירועים מיוחדים, וסמוך למועד הגעתה לחופי הארץ, ב-1 בינואר, התגלתה על ידי מטוס בריטי, שהזעיק לעברה משחתת. מפקד הספינה שינה במהירות את כיוון האניה והעלה אותה לחוף ליד נהריה. המעפילים ירדו מהספינה לחוף בעזרת סירות ובגלישה על גבי כבל מיוחד שהותקן, התקבלו בחוף על ידי אנשי פלי"ם ותושבי המקום, הסתלקו במהירות מהחוף, והובאו לקיבוצי הסביבה. המפקד והמלווים ירדו גם הם לחוף והסתלקו.

[כתב: צבי בן-צור]


מיכאל שמר
המעפיל מיכאל שמר מספר
האומות המאוחדות
תושבי נהריה בהורדת מעפילי הספינה
[הערת מערכת]
דוד מימון מספר
מפקד הספינה דוד מימון מספר (בין היתר) על ההפלגה


דוד מימון ז"ל (1922-2017)
מפקדן של 'שבתאי לוז'ינסקי', 'שיבת ציון' ו'האומות המאוחדות'

[הערת מערכת]


להלן תמונות של הורדת המעפילים מהספינה בחוף נהריה:
דיווח ב-PALESTINE POST מה- 4.1.1948 על המצוד בנהריה
אחר מעפילי 'האומות המאוחדות'החץ מצביע למקום המשוער בחוף נהריה אליו הגיעה הספינה;
הקש כאן לפרטים על שרידי ספינה שהתגלתה במקום ושיתכן
והיא 'האומות המאוחדות' [הערת מערכת]

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.