סיפור הפלגת 'התקווה'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תיאורי הפלגות

5/1947, 1,414 מעפילים

אוניית המעפילים 'התקווה' הייתה מהאוניות "האמריקאיות" של המוסד לעליה ב' היא נרכשה בארה"ב וצוותה היה מבוסס על מתנדבים יהודים מצפון אמריקה. האונייה הוכנה לקראת הפלגתה לארץ בנמלי ליסבון בפורטוגל ופורטו ונרה באיטליה, תחת פיקוחם של יהושע בהרב (רבינוביץ') ואברהם זכאי, בהתאמה.

האונייה הפליגה ב- 8 במאי 1947 מבוקה דה-מגרה באיטליה, כשעליה 1,414 מעפילים. מפקדה היה ישראל רותם, והמלווים הנוספים היו אלכס שור, מאיר פליק וה'גדעוני' נחום מנור.
המתנדב סידני ילין החליף את רב החובל האמריקני שנשכר להוביל את האונייה מארה"ב לצרפת (שאול ילין, אחיו של סידני, היה גם הוא במתנדבים). בין המתנדבים אנשי צוות האונייה היה גם המתנדב מקנדה עמנואל "מני" ויינשטיין (המוכר בעיקר בכינויו "וינגי" WINGY) שלאחר שחרורו מהמעצר בקפריסין הצטרף לפלי"ם (במלחמת העצמאות נלחם בקרבות י-ם; לאחר מכן הצטרף לחה"י ונטל חלק בהפלגות רכש). 

במהלך ההפלגה היו שתי לידות. ב- 16 במאי גילה אותה מטוס סיור בריטי, וכעבור זמן מה החלה משחתת ללוותה. למחרת הצטרפו חמש משחתות נוספות, והן השתלטו על האנייה בהתקפת בזק, תוך הפעלת גז מדמיע, בהיותה במרחק קילומטרים אחדים צפונית לראש הנקרה. המעפילים הועברו באותו לילה לאניות גירוש שלקחו אותם לקפריסין. המלווים הסתתרו באונייה משם חולצו כעבור שעות אחדות. אנשי הצוות המתנדבים נעצרו יחד עם המעפילים במחנות בקפריסין; כמה מהם סייעו למשה נחשון (ליפסון), איש "החוליה" לחבלה ימית, במבצע החבלה באוניית הגירוש 'אמפייר לייף גארד'.

לימים, האונייה הוכשרה לשירות בחיל הים אך שירתה בו תקופה קצרה בלבד.

[רשם: צבי בן-צור]


סיפור הכשרת האוניה בנמל ליסבון, פורטוגל


ישראל רותם, מפקד הספינות 'נתן ב', 'תל חי', 'כ"ג יורדי הסירה', ו'התקווה' ישראל רותם

צקס נורדאו
אנית המעפילים 'התקווה'

הבריטים משתלטים על התקווה
כוחות בריטיים משתלטים על האונייה


powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.