סיפור הפלגת 'יאשיהו ווג'ווד'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

6/1946, 1,257 מעפילים

האוניה נקראה על-שמו של חבר הפרלמנט הבריטי יאשיהו ווג'ווד שהיה תומך נלהב בעניין הציוני (נפטר ב- 1946). הייתה בעברה קורבטה של הצי הקנדי בשם Beauharnois ששימשה לליווי שיירות באוקיינוס האטלנטי בימי מלה"ע. אחרי המלחמה הועמדה למכירה כציוד עודף, והמוסד לעליה ב' רכש אותה בתחילת 1946 באמצעות חברת קש אמריקאית (שזכתה לכינוי F.B. ר"ת של Fuck British), יחד עם אוניה דומה בשם Norsyd (היא אנית המעפילים 'הגנה', שנטלה גם חלק מרכזי בהפלגת המעפילים 'ביריה'). לאחר תיקונים ועבודות הכנה ראשוניות בארה"ב היא הפליגה באפריל לאירופה. בסופו של מסע שהתארך עקב תקלה טכנית היא הגיעה לנמל סבונה שבאיטליה בסוף מאי ושם הושלמו עבודות הכנתה בידי יהודה ארזי, האחראי על ההעפלה באיטליה באותה עת, ואנשי הפלי"ם שהתמנו למלוויה.

האוניה הפליגה מנמל השוכן מצפון-מערב לסבונה ב- 19 ביוני 1946, כשעליה 1,257 מעפילים. מפקדה של האוניה היה דב מגן "ברצ'יק". מלווים נוספים היו ישראל אוירבך, בנימין נתיב (שטרסברג) "בוב", צבי כצנלסון "מירי", שלום שוורץ, היהודי האמריקאי אריה קלומייצק וה'גדעונים' משה "זיק" ירושלמי "מריו" ומילטון מילר. רב החובל היה היהודי האמריקאי גרי ליכטמן. צוות האונייה כלל יהודים מקנדה וארצות-הברית, רבים מהם מתנדבים מתנועות נוער ציוניות שתכננו בדרך זאת לעלות ארצה (ראה עדותם של אריה מלכין ודוד גוטליב).

 ההכנות ליציאת האוניה הגיעו לאוזני הבריטים והם הזעיקו את משטרת סבונה כדי שתמנע את ההפלגה. יהודה ארזי עורר שערוריה במקום, בסיועו של העיתונאי האמריקאי הנודע י. פ. סטון, שעמד להצטרף להפלגה. בחסות המהומה שפרצה בנמל, חמקה האוניה והפליגה ארצה (לתדהמתו ואכזבתו של סטון חמקה האוניה מהנמל לפני שהספיק לעלות עליה והוא נאלץ לחכות להזדמנות אחרת; למזלו הצליח תוך זמן קצר להצטרף להפלגת המעפילים 'ביריה'; את קורותיו בדרכי 'הבריחה' עם מעפילים בדרכם לחופי הים התיכון ובהפלגות 'ווג'ווד' ו'ביריה' תאר בסיפרו 'במחתרת לפלשתינה').

הבריטים, שידעו על דבר הפלגתה של האוניה, לא התקשו לזהותה ב- 25 ביוני בלב ים, במרחק של כ-75 מייל מחופי הארץ. ארבע משחתות הקיפו את האוניה וליוו אותה לכיוון נמל חיפה. האוניה תמרנה מחוץ למים הטריטוריאליים (הכוונה הייתה לאלץ את הבריטים לעצור אותה מחוץ למים הטריטוריאליים כדי לא לתת להם עילה משפטית להחרמתה) ונעשה ניסיון, שסוכל ע"י הבריטים, להוריד בסירה 25 מעפילים לחוף קריית חיים. בסופו של דבר אזל הדלק, הבריטים עלו על האוניה וגררו אותה ב- 27 ביוני לנמל חיפה. המעפילים ואנשי הצוות נלקחו למעצר במחנה עתלית. המלווים חמקו בעת הורדת המעפילים בנמל חיפה.

עם הקמת חיל הים הפכה האוניה להיות אח"י השומר ק-18 (בפועל המשיכה להיקרא ווג'ווד).

[כתב: צבי בן-צור]


אריה מלכין
אריה מלכין - מתנדב מאמריקה
בצוות האניה - מספר
דב מגן - ברצ'יק
דב מגן ("ברצ'יק") - מפקד האניה -
מספר (בין היתר) על הפלגתה

קטע מסיפרו של י.פ. סטון 'במחתרת לפלשתינה' המתאר את הפלגת 'יאשיהו ווג'ווד' (באדיבות המתרגם אריה מלכין מקיבוץ עין דור) [הערת מערכת]


ווג'ווד
אנית המעפילים ווג'ווד מלווה ע"י משחתת בריטית

ווג'ווד
הורדת מעפילי 'יאשיהו ווג'ווד' בנמל חיפה

ווג'ווד
המסר של מעפילי הספינה לבריטים ולעולם כולו:
"שרדנו את היטלר, המוות אינו זר לנו,
דבר לא יעצור אותנו מלהגיע לארץ מולדתנו,
האחרויות לשפיכות הדמים תיפול עליכם אם תירו על אוניה לא חמושה זאת"

ק-18 עם הפריגטות ביוון
האוניה השומר ק-18 בשמה הרשמי, ווג'ווד בשמה המוכר שירתה כאונית קרב בחיל הים
מראשיתו ועד אמצע שנות החמישים. בתמונה: עם הפריגטות מזנק, מבטח ומשגב עוגנות בפיראוס, יוון, בתום
המבצע לעזרה ולחילוץ של נפגעי רעש האדמה הקטלני שפקד את האי קפלוניה באוגוסט 1953

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.