סיפור הפלגת 'ירושלים הנצורה'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

2/1948, 670 מעפילים

הספינה נקראה בשם 'ירושלים הנצורה' לאות הזדהות עם תושבי ירושלים שהיו נתונים באותה תקופה במצור. העלאת המעפילים לספינה מחוף סמוך לעיר האיטלקית צ'יוויטווקיה נתקלה בקשיים בגלל מזג אויר סוער. ההעלאה הופסקה לאחר התהפכות אחת הסירות שהובילו את המעפילים מהחוף לספינה, והושלמה רק יומיים מאוחר יותר. ב-3 בפברואר 1948 הפליגה הספינה מאזור צ'יוויטווקיה כשעל סיפונה 680 מעפילים.

המלווים היו יהודה "יהודה'לה" צפתי בתפקיד מפקד הספינה (יהודה'לה ז"ל הוא חלל מלחמת העצמאות), משה דפני (הסיילור) וה'גדעוני' דני סנדלר. רב החובל וצוות הספינה היו זרים. מאורע מרכזי על הספינה היה לידה קשה בה מצא את עצמו המלווה משה דפני בתפקיד המיילד. בתוקף נסיבות לידתה זכתה התינוקת להיקרא בשם גליה.

מטוס סיור בריטי גילה את האונייה ב- 10 בפברואר במרחק כ-80 מייל מחופי הארץ. כעבור זמן לא רב, עם ההתקרבות לחוף, חסמו אותה שתי משחתות בריטיות ואילצו אותה להפליג בכיוון חיפה. בקרבת חיפה נחתו חיילים בריטיים על סיפונה וניסו להשיטה, אך הצוות חיבל בספינה והבריטים נאלצו לגרור אותה לתוך הנמל. לא אורגנה התנגדות להשתלטות הבריטית על האניה. המעפילים, יחד עם הצוות הזר, גורשו לקפריסין.

[כתב: צבי בן-צור]


משה דפני
המלווה משה דפני מספר
דני סנדלר
ה'גדעוני' דני סנדלר מספר

משה דפני מחזיק בידיו את התינוקת גליה
התינוקת שבתמונה, גליה שמה, נולדה בלידה מסובכת ע"ג הספינה;
מחזיק אותה מיילדה, מלווה הספינה איש הפלי"ם משה דפני ("הסיילור"), שכל "ניסיונו"
ביילוד היה, לדבריו, "שראיתי המלטות ברפת" (התמונה צולמה במעבר למעצר בקפריסין).


הספינה ירושלים הנצורה
הספינה 'ירושלים הנצורה'

יהודה צפתי ז''ל
לזיכרו של מפקד הספינה וחלל מלחמת העצמאות יהודה צפתי ז"ל


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.