מבצע 'אטלס'       

חזור לדף הבית> מפעל הרכש וצי אוניותיו

אניות הרכש


בחודשים שקדמו לסיום המנדט הבריטי נרכשו ע"י מערכת הרכש של ה'הגנה' שבע ספינות ואוניות להובלת רכש (שלוש מהן הגיעו למעגן תל אביב לפני סיום המנדט והכרזת העצמאות תוך פריצת הסגר הימי הבריטי). על מנת לטשטש את מטרת הספינות ולעקוף את האמברגו שהאו"ם הטיל על משלוחי נשק לאזורנו, הופעלו כלי השייט בחסות דגלי מדינותיהם (בעיקר איטליה). לקראת פלישת צבאות ערב נאלצה מערכת הרכש להגדיל מעת לעת את כמות כלי השייט שעמדו לרשותה בהתאם לצרכי ההצטיידות ואפשרויות הרכש. ע"מ למנוע את החשיפה והנטל הכרוך ברכישה והפעלת צי עצמי, העדיפה המערכת לחכור כלי שייט נוספים, במקום לרוכשם.

בתחילת מאי 1948 נחכרה בנמל נאפולי הספינה הראשונה Apuania, נושאת דגל איטלקי. האוניה זכתה לכינוי 'אטלס' בתקשורת הפנימית של מערכות הרכש ו'המוסד לעליה ב', ומבצע הרכש בו השתתפה זכה לכינוי 'מבצע אטלס' העברת תותחי נ.מ., מקלעים ותחמושת, עודפי הצבא הצרפתי, מאלג'יר לארץ. לאחר שפרטים על המבצע דלפו לידיעת אנשי הצוות הזר, הצליחו המלווים להתמודד בהצלחה תוך כדי העמסת הנשק בנמל אלג'יר עם כוונתם של חלק מאנשי הצוות להלשין על ייעודו האמיתי של המטען.

[כתב: צבי בן-צור]


אברהם ליחובסקי
ה'גדעוני' אברהם ליכובסקי מספר
פיני אשוח מספר על מבצע אטלס
פיני אשוח מספר על מבצע אטלס
העמסת הנשק באלג'יר
פרטי מבצע 'אטלס'


העמסת הנשק בנמל אלג'יר
העמסת הנשק בנמל אלג'יר


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2023: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.