אתר יד לשריון בלטרון

אתר "יד לשריון" בלטרון, על אם הדרך הראשית מת"א-יפו לירושלים, הוא אתר ההנצחה לחללי השריון, החיִל שנטל חלק מכריע בקרבות היבשה במלחמות ישראל. בראש הגבעה ניצב בניין המשטרה הבריטית כעדות לקרבות מרים שהתחוללו במקום במלחמת העצמאות, בניסיון נואש לפרוץ את הדרך לירושלים הנצורה. בניין זה משמש כמרכז ההנצחה.

בלטרון הייתה טבילת האש הראשונה של חיל השריון. בעיצומם של קרבות תש"ח, ב-15 במאי 1948, יום לאחר הכרזת העצמאות, הוקמה חטיבה 7, חטיבת השריון שעמדה במרכז הכוח שתפקידו היה לכבוש את בניין המשטרה ולפתוח את הדרך לירושלים. המשימה נכשלה ובניין המשטרה לא נכבש, אולם במבצע הנדסי מבריק בניצוחם של מהנדסי החטיבה, נפרצה דרך עוקפת הנושאת את שם החטיבה - "דרך שבע" או בשמה הנפוץ יותר "דרך בורמה".

תשע-עשרה שנה עמד בניין המשטרה כעדות אילמת לאותן התקפות שהתנפצו אל חומותיו ולא יכלו לו, עד שביוני 1967 פרץ טור משוריין של צה"ל וכבש אותו. מאז אותם ימים עבר השריון כברת-דרך ארוכה בנתיב הקרבות עטורי הניצחון ממבצע "קדש" ועד מבצע "שלום הגליל", ובלחימה להבטחת הביטחון השוטף מאז וגם כיום.

בפעילות המבצעית ובביטחון השוטף נפלו למעלה מארבעת אלפים ותשע מאות חללים, ששמותיהם חקוקים על כותל השמות הצמוד לבניין המרכזי.

בשנת 1979 נחנך אתר ההנצחה, המספר את סיפורו של השריון וסיפור חייהם של החללים בשורותיו. באתר זה מעלה השריון יום יום את זכרם של אלפי נופליו, כולם כאחד וכל אחד בפני עצמו, על דמותו כאדם וכלוחם, על דרך חייו וסיפור נפילתו.

בכניסה לאתר - כיכר ענקית, שעל רצפתה מסומנות מעין קרניים, המובילות את העין אל המרכז - אל "מגדל דמעות השריון". מכלול ההנצחה כולל גם: מגדל מים ובראשו טנק "שרמן", אולם המרכבה, שער הגבורה, מעמד ה"יזכור" היומי וגלעד תולדות החיים.

סביב האתר נמצא פארק העוצבות המשוריינות, ובו אנדרטאות המספרות את סיפור העוצבות ולוחמיהן. באתר מצוי מוזיאון הטנקים של "יד לשריון", שהוא מן המגוונים והחשובים בעולם כולו. המוזיאון נושא אופי אוניברסלי למרות הדגש הלאומי; במוזיאון תערוכת דגמים בינלאומית של למעלה מ-160 טנקים וכלי רכב קרבי משוריין (רק"ם) אחרים מכל צבאות העולם, מאז השתתפותו של הטנק במלחמת העולם הראשונה. במוזיאון אפשר ללמוד גם על התפתחות כלי הרכב המשוריינים והתפתחות הלוחמה המשוריינת מתקופת הפרעונים ועד ימינו.

האתר כולל גם קריית חינוך העוסקת במורשת הגבורה ואהבת הארץ; אמפיתיאטרון פתוח ואנדרטת בנות-הברית במלחמת העולם השנייה. בעתיד מתוכנן להקים באתר את מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה (כבר עתה מתקיימת תערוכת קבע בנושא) ומוזיאון מורשת הקרבות של השריונאים במלחמות ישראל.

בנוסף, בגבולות האתר פועל מרכז בינלאומי לחקר נדידת ציפורים, המשולב בפעילות חינוכית. האתר ממוקם על נתיב הנדידה הבינלאומי של מליוני ציפורים. הציפורים הנודדות חולפות פעמיים בשנה, במשך כשישה חודשים מעל אתר יד השריון, כפי שניתן לצפות בעזרת משקפות, או בסיוע המכ"ם שהובא מרוסיה ("הכדור הירוק") המתנשא מעל האמפיתיאטרון ומופעל על ידי צוות מדענים עולים מרוסיה.

באתר "יד לשריון" מבקרים בכל שנה מאות אלפי אנשים, ובהם רבבות תלמידי בתי-ספר, משלחות בכירות מחו"ל ותיירים.

הבול הונפק ב-2006. עיצוב: רונן גולדברג.