מבצעי 'שלל' - סיכול רכש ערבי       

חזור לדף הבית> מפעל הרכש וצי אוניותיו

בחודש מרץ 1948 הלך המצב הבטחוני והתדרדר ולימים, הוא כונה בשם 'משבר מרץ'. במהלך החודש התברר שמבצע רכש בארה"ב-קנדה נדון לכישלון ומשלוח הרכש הצ'כוסלובקי הראשון, שציפו לו בפברואר, טרם הגיע. בשלב זה, בו לא לכל חייל היה עדיין רובה אישי, מינה ב-ג את שאול מאירוב-אביגור כמרכז הרכש באירופה. בסוף מרץ דווח לשאול על ספינה איטלקית בשם 'לינו', הנושאת משלוח של 8,000 רובים המיועדים לפלסטינים, שיצאה מיוגוסלביה בדרכה לנמל בירות. באותו יום הורה שאול לתפוס את הספינה ואם אפשר גם להטביעה. בסיומם של שלשה מבצעים קשורים אחד לשני שנמשכו על פני כחמישה חדשים, במהלכם טובעה הספינה ועל מחליפתה 'ארג'ירו' הצליחו שני אנשי פלי"ם להשתלט, הגיע בסוף אוגוסט הנשק לידי חיילי צה"ל.

בעקבות המבצע המוצלח לטיבוע ה'לינו' הוקמה באירופה יחידת חבלה קטנה שתפקידה היה לחבל ברכש ערבי. את היחידה, שכונתה "יחידת ההכשלה", הקים בשלהי יוני 1948 אמנון יונה ועל חבריה נמנו, בין היתר, מספר מצומצם של יוצאי הפלי"ם (ביניהם משתתפי המבצע לטיבוע ה'לינו' יוסף "יוסל'ה" דרור, בני קרביץ ומאיר פליק).

בהקשר של סיכול רכש נשק ערבי ראויים לאיזכור 2 מבצעים אחרים: 'מבצע נמל' ו'מבצע דוד'. ב'מבצע נמל' של ה'הגנה' כבש ב-23 במאי 1948 כוח של חטיבת אלכסנדרוני את הכפר טנטורה, שדרך המעגן שלו זרמה אספקת נשק ותגבורות מלבנון לכפרים הערבים שבכרמל המערבי (הקש כאן לפרטים נוספים). ב'מבצע דוד' של 'השירות הימי' בשת"פ עם יחידת 'השחר' ("המסתערבים") בנובמבר 1948, בוצעה בנמל ביירות פעולת חבלה ימית בספינה – בעברה היאכטה הממלכתית של היטלר – שנחשדה כמועמדת לשירות קרבי בצי המצרי (הקש כאן לפרטים נוספים).

[כתב: צבי בן-צור]


הספינה ארג'ירו
מבצע 'השודד' (שלל-3)
לינו לאחר הטבעתה
טיבוע הספינה 'לינו' (שלל-2)
הספינה דרום אפריקה
'דרום אפריקה' במארב בין איי הדודקנז (שלל-1)
איסוף השלל
הקדמה למבצעי 'שלל'ספינת הנשק הערבי 'לינו' לאחר טיבועה בנמל בארי שבאיטליה


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.