סיפור הפלגת 'גאולה'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

10/1947, 1,388 מעפילים

האוניה נבנתה במקור לשימוש במשמר החופים של ארה"ב, תחת השם Paducah. מפקד האוניה היה מרדכי (מוקה) לימון. מלווה נוסף היה חיים וינשלבוים (רימון). ה'גדעונים' היו מנחם קלר ובנימין קלברש. רב החובל היה רודי פצ'רט ז"ל - אמריקאי לא יהודי שראה שליחות בהתגיסותו לעזרת מפעל ההעפלה.

היא יצאה מנמל בורגס בבולגריה ב-28 בספטמבר 1947, כשעל סיפונה 1,388 מעפילים, וזאת למרות מכשולים וקשיים שהציבו הבריטים טרם ההפלגה. 'גאולה' והאניה 'מדינת היהודים' שתיהן מהאניות "האמריקאיות" של המוסד לעליה ב' עם צוות שרובו מתנדבים יהודיים מצפון אמריקה יצאו באותו יום מהנמל ועשו את דרכן בקרבה אחת לשניה עד אזור רודוס. כבר בצאתן ממיצר הדרדנלים לוו ע"י הצי הבריטי. התוכנית המקורית הייתה להעביר את מעפילי 'גאולה' ל'מדינת היהודים' הגדולה שבין השתיים מול חופי הארץ. התוכנית ננטשה בשל הצפיפות הרבה ב'מדינת היהודים' ונתיבי שתי האניות פוצלו. 'גאולה' המשיכה לכיוון חיפה ו'מדינת היהודים' לכיוון ת"א.

ב- 2 באוקטובר השתלטו הבריטים על 'גאולה' וגררוה לחיפה. במקביל השתלטו הבריטים על 'מדינת היהודים' ואף היא נגררה לחיפה. רוב המעפילים גורשו לקפריסין וכמה עשרות לעתלית. מוקה לימון התחמק מהגירוש לקפריסין בדרך מקורית על ידי קפיצה למים מאנית הגירוש ושחיה בת מספר שעות לחוף הקריות.

[רשם: צבי בן-צור]


אפרים שילה
אפרים שילה פעיל בכיר ב'מוסד לעליה ב' מספר על תפילת יום הכיפורים של מעפילי האוניות על פסי הרכבת
מוקה לימון
סיפורו של מפקד הספינה מוקה לימון
(מתוך סיפרו של מירון צור על מוקה
לימון בהוצאת ספרית מעריב)
הספינה גאולה - פאדוקה
סיפור הספינה בתקופת הכנתה
עפ"י יומן המבצעים של המוסד
לעליה ב' בצרפת

מודעת אבל למעפיל 
האלמוני
חיילים בריטיים על סיפון האניה 'גאולה'
הספינה כרתיאל יפה
רב החובל של האניה רודי פצ'רט ז"ל

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2018: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.