שמעון ויזנטל

הבול המשותף לישראל ולאוסטריה מוקדש לדמותו של שמעון ויזנטל, שחי ופעל בווינה, אוסטריה. ישראל ואוסטריה מקיימות יחסים דיפלומטיים מאז שנת 1956.

שמעון ויזנטל נולד ב-1908 בגליציה, אזור שהשתייך לאימפריה האוסטרו-הונגרית באותה עת. הוא למד ארכיטקטורה ועבד במקצועו עד שהחלה רדיפת היהודים. לאחר ששרד גיהינום של 13 מחנות עבודה וריכוז, ויזנטל הקדיש את חייו לאיתור פושעים נאציים ונודע בכינוי "צייד הנאצים".

הוא שקד על כך במשך שנים רבות, כנגד מכשולים גדולים וללא לאות, בלי תמיכה או אמצעים כלכליים. הודות למאמציו, הועמדו לדין יותר מ-1,100 פושעי מלחמה, וביניהם: פרנץ שטנגל, מפקד מחנה ההשמדה טרבלינקה; הרמינה בראונשטיינר, המנהלת הידועה לשמצה של מחנות ראוונסבריק ומאידאנק; וקארל זילברבאואר, האיש שעצר את אנה פראנק. חלקו בתפיסת אדולף אייכמן, האחראי לרצח השיטתי שבפתרון הסופי, שנוי במחלוקת; נראה שאינפורמציה שחשף סייעה באיתור הרוצח הנאצי, אך לתפיסה המפורסמת ב-1960 ע"י המוסד לא היה קשור ישירות. יש לציין בהקשר זה שמסמכים שנתגלו בעזבונו של ויזנטל מראים כי לעתים פעל בשירות המוסד.

ויזנטל חרט על דגלו עיקרון של "צדק, לא נקמה".

ויזנטל צבר אויבים לא מעטים לאורך שנות פעילותו והתעמת לא אחת עם ממשלות שונות, ביניהן ממשלות ארה"ב, ישראל ואוסטריה. ויזנטל סירב לעלות לישראל, למרות בקשותיה של אשתו ולמרות עליתם של בתו, חתנו ונכדיו.

השואה נתנה את אותותיה בכל רבדי חייו, מתיעוד ההיסטוריה של השואה ועד לאיסוף ראיות על הפשעים האיומים שבוצעו כנגד יהודים, מהכנת עדויות לדיונים משפטיים ועד לעיסוק בשאלות פילוסופיות בנוגע לאנושיות על רקע חוסר אנושיות.

ויזנטל ניהל מאבק עיקש לעורר את התודעה הציבורית בעניין השואה וכנגד אנטישמיות וגזענות. הוא כתב מאמרים וספרים, נאם ודיבר באופן פומבי כנגד אי צדק כלפי מיעוטים.

ב-1977 נפתח מרכז שמעון ויזנטל בלוס אנג'לס, שנקרא על שמו כהוקרה למפעל חייו. המרכז עוסק במעקב אחר אנטישמיות ותנועות נאו-נאציות ומפעיל מוזיאונים לסובלנות. בסוף שנות השבעים הפעיל המרכז, בשיתוף ויזנטל עצמו, מסע הסברה מצליח בבונדסטג לביטול חוק ההתיישנות על מעשי הנאצים. בשנים האחרונות עוסק המרכז גם במאבק ציבורי כנגד הטרור וכנגד ההסתה האנטי-ישראלית. למרכז גם סניף – מרכז ויזנטל – בירושלים.

ויזנטל זכה במספר אותות כבוד, בהם מדליית הזהב של הקונגרס האמריקני (1980), אות לגיון הכבוד הצרפתי (1986), מדליית החירות הנשיאותית מידי נשיא ארה"ב, ביל קלינטון (2000), ואבירות כבוד ממלכת אנגליה (2004).

ויזנטל נפטר ב-2005 בווינה. לפי צוואתו, הוא נקבר בהרצליה.

הבול הונפק ב-2010, עיצוב: מאיר אשל מיכאל רוזנפלד. הבול יוצר באמצעות טכנולוגיה חדשנית של חריטה, שזירה ונקבוב בלייזר. זאת הייתה הפעם הראשונה בעולם שבולים יוצרו בטכנולוגיה זו.