עלית יהודי אתיופיה

קהילת יהודי אתיופיה, המכונה "ביתא ישראל", היא קהילה עתיקה שנותקה משאר תפוצות ישראל בתקופה קדומה. על מקורה ועל נקודת הזמן ההיסטורית שבה הגיעה לאתיופיה קיימות גרסאות שונות.

רוב בני הקהילה התיישבו בצפון אתיופיה ובצפון-מערבה. שמועות על קיום הקהילה הגיעו ליהדות העולם באמצעות תייר מסתורי בשם אלדד הדני במאה ה-9 ובאמצעות הנוסע היהודי המפורסם ביותר בימי-הביניים – בנימין מטודלה. במאה ה-16 נפגש הרב דוד בן זמרא (רדב"ז) עם שבויים מ"ביתא ישראל" וקבע שהם שייכים לעם היהודי.

ב 1867 נשלח אליהם פרופ' יוסף הלוי - נציג מטעם חברת "כל ישראל חברים" ("אליאנס"), וב-1904 הגיע אליהם תלמידו של הלוי – ד"ר יוסף פייטלוביץ'. פייטלוביץ' פעל להקמה של בית-ספר יהודי במקום, ודאג להכשיר בחו"ל נציגים מהקהילה.

במחצית שנות ה-50 הביאה הסוכנות היהודית שתי קבוצות קטנות של בני נוער שלמדו במוסד כפר בתיה, ושלאחר מכן חזרו לאתיופיה כדי לחנך את בני הקהילה. הסוכנות ורשת "אורט" פעלו בקרב היהודים באתיופיה והקימו בית-ספר לשפה העברית.

העלייה הגדולה מאתיופיה החלה בעקבות פסיקותיהם של הרבנים הראשיים דאז, הרב עובדיה יוסף ב-1973 והרב שלמה גורן ב-1975, בדבר יהדותם של בני "ביתא ישראל".

בסוף שנות ה-70 הגיעו לסודאן פעילי קהילה ראשונים והחלו – בסיוע של ה"מוסד" – לארגן הברחה של יהודים מאתיופיה לישראל. בין 1977 ל- 1984 עלו במבצעים קטנים כ- 7,000 יהודים במסעות רגליים, בספינות של חיל הים הישראלי ובמטוסים.

שיאו של המסע הרגלי היה בשנת 1984, שבמהלכו הגיעו לסודאן אלפי יהודים - נשים, זקנים וטף, ובראשם מנהיגי העדה וכוהני דת (קייסים). במהלך המסע הרגלי, המסוכן והמפרך שלעתים ארך חודשים וכן בהמתנה ממושכת במחנות הפליטים, ניספו למעלה מ-4,000 בני הקהילה. רובם מצאו את מותם כתוצאה ממגפות, רעב והתקפות רצחניות של שודדים.

בשל הסכנה הנשקפת ליהודים שנותרו בארץ עוינת, תוכנן מבצע חשאי לפינוי היהודים. מבצע ההטסה נקרא "מבצע משה" ונמשך מנובמבר 1984 עד ינואר 1985 ובמהלכו הועלו כ-6,700 נפש. בעקבות החשיפה המוקדמת של המסע בכלי-התקשורת הסתיימה העלייה בטרם עת. ההפסקה גרמה לכך שחלקי משפחות עלו ארצה והנותרים חזרו לכפריהם. כמה חודשים לאחר מכן, בשנת 1985, נערך מבצע חשאי קטן שכונה "מבצע שבא" ובו הוטסו לישראל כ-650 אנשים.

לאחר הפסקה ממושכת יצא בשנת 1991 גל עלייה גדול – "מבצע שלמה" . זה היה מבצע מורכב שתוכנן בקפידה רבה ובמסגרתו הועלו תוך כיממה כ-14,400 עולים ברכבת אווירית מאדיס-אבבה. לאחר "מבצע שלמה" החלו להגיע לישראל גלי עלייה נוספים מ"זרע ביתא ישראל". זוהי קבוצה שבמקור השתייכה ל"ביתא ישראל" ומסיבות היסטוריות מגוונות התנצרה וכעת שבה ליהדות.

עלייתה של יהדות אתיופיה נחשבת לאחד הסיפורים המרתקים והמופלאים של עם ישראל והציונות. היא מבטאת הגשמה של חלום עתיק יומין ואת הכמיהה והזיקה לארץ ישראל ולעיר הקודש ירושלים.

כתב: ארגה טדסה – איש חינוך ומתרגם.

תיאור הבול: הבול מתאר את המסע הרגלי והאווירי של יהודי אתיופיה לישראל. בראש ההולכים במסע נראה קייס (כוהן דת). על המטריה שלו כתובה המילה "ירושלים" באמהרית. מטוס הרקולס מסמל את העלייה האווירית של יהודי אתיופיה לישראל. ברקע - איור של בית המקדש הדמיוני בירושלים, משאת נפשם של העולים. בשובל נראים בתי כפר אתיופי לצד מצודת מגדל דויד וחומת ירושלים.

הבול הונפק ב-2011, עיצוב: יגאל גבאי אעלמו אישטה.