ידידות ישראל - קנדה

בכ"ט בנובמבר 1947 קנדה נמנתה עם 33 המדינות, שתמכו בהחלטה 181 של עצרת האו"ם לחלוקת ארץ-ישראל ולהקמתן של שתי מדינות עצמאיות – מדינה ערבית ומדינה יהודית. כבר עם הכרתה הרשמית של קנדה במדינת ישראל ב-11 במאי 1949 החלה בין שתי המדינות מערכת יחסים דינמית ועשירה. ישראל הקימה קונסוליה בעיר מונטריאול בשנת 1949, ובשנת 1953 הוקמו שגרירויות באוטווה ובתל-אביב.

היחסים בין ממשלות קנדה וישראל ועמיהן מאופיינים בדו-שיח ובשיתוף-פעולה. כבר ממחצית המאה ה-19 ביקרו עולים לרגל ותיירים קנדיים בארץ הקודש, ונציגי ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל ניהלו קשרים עם אחיהם בקנדה. במהלך 100 השנים הבאות התרחבו קשרים אלה וכללו תחומים כמו הגירה, התיישבות, מחקר, חינוך, השקעה, מסחר, פילנתרופיה, יחסים בין-דתיים ופעילות צבאית.

תחומי שיתוף-הפעולה פרחו כאשר בשנת 1949 כוננו היחסים הרשמיים. בריתות והסכמים רבים, שנחתמו בין ישראל לבין קנדה ומחוזותיה, קידמו שיתוף-פעולה בתחומי המשפט, המדע, הרפואה, הטכנולוגיה, התרבות, הספורט והאמנויות. יחסי המסחר שנמשכו במשך למעלה מ-100 שנה, שבהן יין ותפוזי יפו הגיעו לשווקים קנדיים, התפתחו והיוו בסיס להסכם הסחר החופשי, שנחתם בין קנדה לישראל בשנת 1998. הסכם זה איפשר זרימה דו-כיוונית של סחורות, אשר עברו את מיליארד הדולר בשנת 2004 ועמדו על $1.8 מיליארד ב-2008.

על-אף המרחק הגיאוגרפי, הידידות בין שתי המדינות הלכה והעמיקה דרך ביקורים הדדיים של ראשי מדינות קנדיים וישראליים, שרי ממשלה, נבחרי ציבור, שופטי ביהמ"ש העליון ומשלחות מסחריות. שיתוף-הפעולה בין ישראל לקנדה מתבטא ברבדים רבים, כולל נושאים משפטיים, מדע, תחבורה, מחקר אקדמי, בריאות, אבטחה וחקלאות.

מעצבת הבול קרן הנדריק (Karen Hendrick): "האיור מאפשר לבטא את המירקם העשיר של דיפלומטיה בין שתי מדינות. ביטוי ממצה של נושא מורכב שכזה בתוך עיצוב אחד קטן מהווה אתגר. עבדנו עם המאייר יארק ווזול (Yarek Waszul), אשר סגנונו הפשוט אך קונספטואלי הינו מושלם עבור הנושא והמדיום הבולאי". העיצוב הקליל מבליט בצבעים מרהיבים את היחסים הדינמיים והרבגוניים שקיימים לא רק בין ממשלות ישראל וקנדה אלא גם בין העמים.

כתב ד"ר יוסף ב. גלאס, קולג' סנטניאל, טורונטו, קנדה

הבול הונפק ב-2010 לציון 60 שנות ידידות בין שתי המדינות.

אני מקדיש אישית תוספת בול זה לאוסף SOH של בולי ישראל לכבודה של שגרירת קנדה החדשה בארץ, ויויאן ברקוביצ'י – תומכת מוצהרת של מדינת ישראל וידידת משפחה [צבי בן-צור].