יד לחללי חיל הים

בשעות אחר הצהרים של יום השבת , 21 באוקטובר 1967, החריד אסון נורא את מדינת ישראל. משחתת חיל הים אח"י "אילת" הותקפה ע"י טילים שנורו עליה בידי המצרים מנמל פורט סעיד. משפגע בה טיל ה"סטיקס" המצרי הרביעי, ירדה למצולות הים. באסון ניספו 47 מלחים וקצינים. 16 מהם נעדרו. לזכרם של הנופלים הוקמה באשדוד אנדרטה, אשר הוסבה מאוחר יותר לאנדרטת הזיכרון לכל חללי חיל הים.

אח"י "אילת", משחתת מטיפוס "Z" ניבנתה באנגליה והושקה ב- 28 בפברואר 1944 בשם "H.M.S. ZEALOUS". בשנת 1956 נמסרו שתי משחתות מטיפוס זה לחיל הים הישראלי, ושמן הוסב לאח"י "אילת" ואח"י "יפו".

אח"י "אילת" הגיעה לישראל ערב מלחמת סיני והשתתפה במלחמה במבצע הכנעת ושביית המשחתת המצרית "איברהים אל אוול" , אשר ניסתה להפגיז את חיפה. מאז עברו על אח"י "אילת" וצוותה ימי קרב, הפלגות, אימונים, ביקורי נימוסין בנמלים זרים, סיורים, היתקלויות ומשמרות. הצוות התקשר קשר נפשי עמוק אל האונייה, עד אשר הקיץ עליה הקץ הטראגי.

היה זה 4 חודשים לאחר תום מלחמת ששת הימים. בהיותה בסיור לאורך קו הפסקת-האש בין ישראל למצרים, סמוך לנמל פורט סעיד, הותקפה אח"י "אילת". בשעה 17:32 אובחן גוף כתום זוהר במעופו לעבר האונייה מכיוון פורט סעיד. תוך שניות זוהה הגוף כטיל, והוא פגע במרכז האונייה, כשהוא מסב מיד פגיעות רבות לצוות ולאונייה. תוך כדי פעולות הפינוי והטיפול בפצועים פגעו טילים נוספים באח"י "אילת". הטיל האחרון התפוצץ במים בסמוך לניצולים, אשר שחו סביב האונייה לאחר שנטשוה, על פי הוראת מפקדם. הניצולים חולצו על ידי חיל האוויר הישראלי, אך 47 מאנשי הצוות לא זכו להגיע חזרה לבתיהם.

ביום האבל השביעי לזכר חללי אח"י "אילת" התכנסה באורח ספונטני אסיפה של אנשי המילואים של האונייה בחוף תל-אביב. הוחלט ליזום הקמת ועד אנשי המילואים של המשחתת, שיעדו העיקרי – הרמת אנדרטה לזכר חללי אח"י "אילת". הוועד בסיועו של יהודה ברקוביץ, איש מילואים של חיל הים ואביו של סמל משה ברקוביץ ז"ל אשר נספה באסון, פנה לאנשי המילואים של האונייה, לאנשי חיל הים ולמוסדות ציבוריים, להרים תרומה למען הקמת האנדרטה. כשנאסף הסכום הדרוש, הוחל בהקמתה בעיר אשדוד. האדריכל של האנדרטה, כרמלי פלדמן, גם הוא איש מילואים של חיל הים, תיכנן אנדרטה חיה, בה ישחקו ילדים שיבואו במגע וקשר עם ה"אילת".

כדי לשמש סמל לספינה ולחיי הים, ניבנתה האנדרטה בצורת גוף אונייה בעלת תורן וגשר פיקוד. הקבלן ומקים האנדרטה, מוטי זרובבל, היה גם הוא איש מילואים של ה"אילת", ומיוזמי רעיון האנדרטה. הוא נמנה עם ראשוני צוות המשחתת, שהביאו אותה מאנגליה ב- 1956.

ביום השנה הרביעי לנפילת חללי אח"י "אילת" נערך באשדוד טקס חנוכת האנדרטה, בנוכחות ראש הממשלה המנוחה, גולדה מאיר, אשר אמרה על האנדרטה: "זו האנדרטה הראשונה שלא צריך לדבר עליה…מייד רואים לשם מה הוקמה…כאילו צמחה מתוך האדמה במקום המתאים ביותר".

מאוחר יותר, יזם הוועד להנצחת חללי אח"י "אילת", בתמיכת מפקד חיל הים דאז, האלוף בני תלם, את הפיכת האנדרטה לאנדרטה חיילית, ומ-1973 היא מהווה יד זיכרון לחללי חיל הים הישראלי.

הבול הונפק ב-1979. עיצוב: צ. נרקיס.