התזמורת הפילהרמונית הישראלית

התזמורת הסימפונית הארץ-ישראלית נוסדה ב-1936 בידי הכנר היהודי ברוניסלב הוברמן. באותן שנים הגיעו לארץ מוסיקאים יהודים רבים שנרדפו בארצות אירופה, והוברמן הצליח לגייס כמה מהם להגשמת הרעיון שהגה – הקמת תזמורת סימפונית קלאסית. לקונצרט הפתיחה, שנערך ב-26 בדצמבר 1936, גייס הוברמן את המנצח הדגול ארתורו טוסקניני. עם קום המדינה שונה שמה ל"תזמורת הפילהרמונית הישראלית".

מאז שהוקמה מהווה התזמורת הפילהרמונית חלק בלתי נפרד מחיי האומה והתרבות בישראל. בין הרגעים המרגשים בחייה ניתן למנות את הקונצרטים שנוגנו לחיילי בעלות הברית בחזיתות השונות במלחמת העולם השנייה; את נגינת "התקווה" בטקס הכרזת העצמאות; את הקונצרטים המיוחדים שנוגנו בימי מלחמת ששת הימים ובימי מלחמת המפרץ הראשונה; וכן את "הפילהרמונית בפארק", שמשך כמאה אלף איש לקונצרט הקלאסי הגדול בישראל אי פעם.

לתזמורת יש קהל אוהדים גדול ברחבי העולם, והיא מוזמנת תדיר להופעות בארצות הברית, אירופה, קנדה, יפן ומקומות נוספים בעולם. בכל מקום שאליו היא מגיעה, משמשת התזמורת כשליחה של שלום, הרמוניה ומצויינות.

אמנים שהיו לאגדה קשרו את שמם עם התזמורת והתגאו לנגן בה ולנצח עליה: ארתור רובינשטיין, יהודי מנוחין, יצחק פרלמן, פנחס צוקרמן, לאונרד ברנשטיין, דניאל בארנבוים וקורט מזור. רבים מהם רקמו קשרים הדוקים עם התזמורת, ובראשם מאסטרו זובין מהטה. מהטה, עתיר התארים והכשרונות, הופיע לראשונה עם התזמורת הפילהרמונית ב-1961, וממשיך לנצח עליה בקונצרטים רבים. מ-1981 מכהן מהטה כמנהלה המוסיקלי של התזמורת – מינוי שהוענק לו לכל חייו.

התזמורת רואה חשיבות רבה בהקניית השכלה מוסיקלית לדור הצעיר, ומקיימת תכניות חינוכיות מגוונות, ביניהן תכנית "מפתח" העוסקת בחינוך מוסיקלי לאוכלוסיות רבות. במסגרתה פועל פרויקט "סולמות", המקדם לימודי נגינה ומפעיל תזמורות כלי נשיפה בקרב ילדים בסיכון; תכנית "מפנה", שקמה על-פי חזונו של זובין מהטה, מקדמת את החינוך המוסיקלי בקרב הקהילה הערבית-פלסטינית בישראל.

התזמורת הפילהרמונית הישראלית מקיימת כ-150 קונצרטים בשנה במסגרת סדרות למנויים וקונצרטים מיוחדים, ומקפידה לקיים מיגוון של תוכניות מוסיקליות וקונצרטים, מתוך מטרה להביא את קסם המוסיקה הקלאסית לקהל רב, מכל הגילאים ושכבות האוכלוסייה.

כתב: אבי שושני, מזכ"ל התזמורת הפילהרמונית הישראלית

הבול הונפק ב-2011, עיצוב: מאיר אשל.