דגל מדינת ישראל

דגל מדינת ישראל הוא הדגל הרשמי של מדינת ישראל, אשר מייצג את המדינה, ריבונותה, מוסדותיה ואזרחיה, הן בישראל והן בעולם. דגל זה הוא בעל רקע לבן, ועליו שני פסים אופקיים בצבע תכלת כהה, וביניהם מגן דוד בגוון זהה.

ראשיתו של הדגל בימי העלייה הראשונה, והוא אומץ כדגלה של התנועה הציונית מיום היווסדה ב-1897. דגל זה הועדף על פני "דגל שבעת הכוכבים" שהציע בנימין זאב הרצל.

מקורו של המגן-דוד הוא בתרבויות עתיקות, וכסמלו של העם היהודי הופיע רק בשלב מאוחר. השם "מגן-דוד", לפי גרשום שלום, שאוב מאגדות שהתהלכו אצל בעלי-סוד בימי-הביניים על כוחו הסגולי של מגינו של המלך דוד, שבזכותו ניצל עם ישראל במלחמה. אחד השימושים המוקדמים במגן-דוד כסמל יהודי היה בפראג. ממנה התפשט הסמל – במאות ה-17 וה-18 – למורביה אוסטריה וארצות נוספות. אגודות "חובבי ציון" הראשונות השתמשו במגן-דוד כסמל לאומי.

מקור התכלת הוא הפסוק בתנ"ך: "ונתנו על ציצית הכנף פתיל תכלת" (במדבר טו, לח). הלבן והתכלת, יחד עם הזהב והארגמן, הם צבעי הבגדים של הכהן הגדול (שמות כח), כמו גם צבעי יריעות המשכן (שמות כו). הזיהוי של כחול ולבן כצבעים הלאומיים היהודיים, ע"ס הפסוק הנ"ל, השתרש בתחילת העלייה הראשונה, ככל הידוע בהשראת השיר "צבעי [ארץ] יהודה" (1864) של הסופר האוסטרי היהודי לודוויג אוגוסט פרנקל.

להלן ארבעה ציוני-דרך בתולדות הדגל:

פראג, המאה ה-ט"ו
דגל הקהילה היהודית בפראג הונף ב-1490. במקור הופיעו על דגל זה עשרת הדיברות, ובשנות ה-30 וה-40 של המאה ה-16 הם הוחלפו בסמל מגן-דוד עם איור של כובע יהודי במרכזו.

נס-ציונה, 1891
ב-1 בינואר 1891 נחוג בוואדי חנין (נס-ציונה) חג "השמחה המשולשת", שציין את הנחת אבן-הפינה ל"מושבת הפועלים". בטקס נכחו מוזמנים רבים ובהם מנהיגי היישוב. במקום הופיע מיכאל הלפרין – השומר האגדי ואיש החזון – בראש פלוגת הרוכבים "מחנה יהודה" שהקים להגנת ההתיישבות בארץ-ישראל. מתוך גלימתו הגדולה שלף דגל מקופל על מוט והניפו מעלה. על דגל תכלת-לבן היו רקומים בגוון זהוב מגן-דוד והמילים "נס ציונה".

"מדינת היהודים", הרצל, 1896
בספרו "מדינת היהודים" (1896) מתאר הרצל את דגל מדינת היהודים "דגל לבן ובו שבעה כוכבי זהב. היריעה הלבנה מסמלת את החיים החדשים, הטהורים; הכוכבים הם שבע שעות הזהב של יום העבודה שלנו, שכן בסימן העבודה הולכים היהודים אל הארץ החדשה".

מדינת ישראל, 1948
עם הקמת המדינה הוכרז על תחרות לעיצוב דגל למדינת ישראל, אך כל ההצעות שהוגשו נדחו. ב- 28.10.1948 הכריזה מועצת המדינה הזמנית על בחירתו של דגל התנועה הציונית לדגל מדינת ישראל.

הבול הונפק ב-2010, עיצוב: אסנת אשל. הבול מונפק גם בפורמט של גיליון "הבול שלי" של השירות הבולאי. דגל ישראל מופיע על בולים רבים שהונפקו עם השנים. הבול המוקדם ביותר המוקדש לדגל, מ-1949, הוא הבול העוקב עם ההסבר באנגלית.