דגי ים סוף

שונית האלמוגים באילת מספקת אפשרות לצפות במספר רב של דגים צבעוניים שהסביבה הטרופית של ים סוף, על שוניות האלמוגים שבו, היא ביתם. ב-1962 הונפקה סדרת בולים המציגה ארבע מסוגי הדגים האלה. עיצוב: מקסים וגבריאל שמיר.

משושן – 0.03 ל"י - Heniochus acuminatos

משושן, הוא דג-האנטנה (בגלל הקרן הארוכה בחלקו הקדמי של סנפיר הגב), חי באזורי החוף של הימים הטרופיים. אורח חייו שונה בגילים שונים. הצעירים שגודלם 5-3 ס"מ חיים בלהקות קטנות בנות 30-15 דגים בלהקה. בתקופת חייהם זו הם נשארים זמן רב במקום אחד. כשהמשושן מתבגר הוא עוזב את הלהקה ומתחיל בחיי תנועה, לרוב בתוך מים רדודים ובסביבות בהן נמצאים אלמוגים. (אורכו עד 25 ס"מ).

פרפרון – 0.06 ל"י – Chaetodon lunula

הפרפרון הוא נציג משפחת הדגים הנפוצה בעיקר בקרבת שוניות אלמוגים. אוכלוסיית הפרפרונים היא הבולטת ביותר ביופייה ובגודלה באזור האלמוגים באילת. גוף הפרפרון, פחוס-הצדדים, מאפשר לדג לחדור בקלות בין גושי האלמוגים, שם הוא מוצא מקום סתר בטוח. את מזונו הוא אוסף על ידי כרסום אבני אלמוגים חיים. את הפרפרון מכירים בנקל לפי החגורה הלבנה מעל עיניו (אורכו עד 30 ס"מ).

זהרון – 0.08 ל"י – Pterois volitans

הזהרון הוא אחד הדגים האופייניים ביותר לימים הטרופיים, במקומות בהם נמצאות שוניות עם אלמוגים ליד החוף. הדג חי בתוך סדקים או מערות אפלות ומבלה שעות רבות במקום אחד. הודות לסנפיריו הרחבים המגדילים את שטח גופו יכול הזהרון לרחף בתוך המים במקום אחד בלי תנועה. עיקר פעילותו מתחילה עם שקיעת החמה. בשעות הערב מתאספים הזהרונים ליד השוניות לשם השגת מזון. הזהרון הוא טורף וניזון מדגים קטנים. בגלל צבעו הבולט ותנועתו האיטית נמשכים אליו חובבי הדיג התת-מימי כדי ללכדו. הזהרון אינו בורח מאויביו והסיבה היא שהוא אחד הדגים הארסיים ביותר ונמנה על משפחת עקרבי הים. ארסו נמצא בתוך תאי עורו המכסה את קרני הסנפירים והקוצים שעל ראשו. בשעת סכנה מפנה הדג את קרני הסנפירים ומחדירם עם הרעל לתוך גוף המתקיף. הארס גורם לכאבים חריפים, עליית החום ולתגובות לוואי שונות (אורכו עד 35 ס"מ).

אימפראטור – 0.12 ל"י – Holacanthus imperator

כל אחד מצוללי הים באילת מחפש בין הגושים ולוחות האלמוגים את הדג היפה הזה שהוא, יחסית, נדיר אצלנו. לרוב אנו מגלים אותו לאורך הקיר החיצוני של השונית כשהוא חולף לפנינו בשחייה קלה, בהדגימו את כל יופיו וזריזותו. דג זה ניזון מאצות ובעלי חיים קטנים המופיעים על אבני האלמוגים. פיו בעל השיניים הרבות והחזקות מאפשר לו לכרסם אבן סידנית ולהוריד את החלק האורגני שעליה. תוך שחיית חיפוש אחרי אבנים מתאימות לכרסום הוא מסוגל לשכב על ציידו, להתהפך או אפילו לשחות כשראשו כלפי מטה. המעניין במיוחד אצל האימפראטור הוא שהצעירים, עד גודל 10-8 ס"מ, שונים מהמבוגרים הצבעוניים בכך שגופם כהה, ומכוסה קווים לבנים (אורכו עד 45 ס"מ).