גן הנעדרים בהר הרצל

גן הנעדרים לזכר חללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע הוקם ביוזמתה של היחידה להנצחת החייל, משרד הביטחון, על חלקת הנעדרים ההיסטורית בבית-העלמין הצבאי בהר הרצל, ירושלים.

במרכזו של הגן – קיר השמות למאות חללי מערכות ישראל, שנפלו בגבולות הארץ ומחוצה לה, ומקום קבורתם לא נודע. בחורשה שבחלקו הצפוני של הגן מוצבות יותר מ-200 "כריות-לזכר", שהובאו למקום עם השנים, ובהן כריות לזכר נעדרי מלחמת העצמאות (1948) ומלחמת יום הכיפורים (1973), טייסים, ימאים ואחרים.

את גבולו הצפוני של הגן תוחמת האנדרטה לחללי הצוללת אח"י "דקר", שאבדה בים התיכון בשנת 1968 בדרכה לחופי ישראל, ואותרה רק בשנת 1999 על קרקעית הים במסלול הפלגתה. שמותיהם של 69 אנשי צוות ה"דקר" חרותים אף הם על קיר השמות, הטובל במים זורמים סביב-סביב. לידה, אנדרטה לזכר כ"ג יורדי הסירה – 23 אנשי ההגנה ועוד קצין בריטי מלווה שנעלמו בלב ים ב-18 במאי 1941 בדרכם לחבל במתקני הנפט בטריפולי, לבנון, ששרתו את הצבא הגרמני במלה"ע.

מדי שנה, ביום ז' באדר, שהוא על פי המסורת יום פטירתו של משה רבנו (שמקום קבורתו לא נודע), נערך במקום זה הטקס הממלכתי הרשמי לזכר הנעדרים במערכות ישראל.

גן הנעדרים תוכנן על-ידי אדריכלי הנוף שלמה אהרונסון וענת שדה מירושלים, ונפתח רשמית לקהל בשנת 2004.

הבול הונפק ב-2004, עיצוב: חיימי קיבקוביץ.