גבעת התחמושת

אתר ההנצחה בגבעת התחמושת הוא אתר הזיכרון המרכזי לקורות מלחמת ששת הימים בירושלים ומקום התייחדות עם זכרם של חללי המערכה על שחרור העיר.

האתר נחנך ביום כ"ז באייר תשל"ה (8 במאי 1975) הוא "יום ירושלים". גבעת התחמושת שימשה מתחם הגנה מבוצר סמוך לבית הספר לשוטרים בשכונת שייך ג'ראח בצפון-מערב העיר. כיום הוא מוקף בשכונות המגורים היהודיות: רמת אשכול ומעלות דפנה, קריית הממשלה שבמזרח העיר ושכונת שייך ג'ראח עצמה. במרכזו של האתר הוקם מוזיאון, שניבנה בצורת קשתות מקומרות המשמרות את הגגות המעוגלים של המבנים המקוריים, שהוקמו עוד בתקופת המנדאט הבריטי.

המוזיאון ניצב על הבונקר הירדני המרכזי, שנחצב בסלע ושימש מעוז צבאי ירדני, ששלט על חלקים נרחבים של ירושלים העברית. באולם הכניסה ניצב גוש אבן ועליו חקוקים סמלי פיקוד המרכז, שניהל את המערכה ושלוש חטיבות הלוחמים שנטלו בה חלק: חטיבת ירושלים, חטיבת השריון "הראל" וחטיבת הנצחנים. מסדרון צר מוליך אל תוך הבונקר, שהיה מוצב הפיקוד הירדני. על קירות המסדרון מוצבים תצלומי העיר, שהייתה חצויה עפ"י הסכם שביתת הנשק משנת 1949. בגומחות שבקיר ישנה תצוגה סמלית של כלי נשק שונים מימי הקרבות. באולם ישנה תצוגה מתחלפת מעיזבונם של הנופלים. המסדרון מפותל כעיקולי התעלות, שמהן הגיחו הצנחנים בהסתערם אל פסגת הגבעה. כאן מוקרן סרט שיחזור מדויק של הקרב על הגבעה וכיבושה ביום 6 ביוני 1967. במרכזו של האתר ישנם חמישה אולמות הבנויים חלל בתוך חלל. כל אולם מוקדש לאחד הכוחות, שנלחמו לשחרור העיר וחמישתם משתלבים למרקם אחד.

באולם הראשון מצויה מפה המתארת את מהלכי המלחמה, מערך הכוחות של פיקוד המרכז ומשימותיה של כל אחת מחטיבות הלוחמים. האולם השני הוקדש לגבעת התחמושת. יש בו תיאור מהלכי הקרב עד הניצחון. האולם השלישי הוקדש לחטיבת השריון "הראל". מפת תבליט ממחישה את מסלול הלחימה של החטיבה, שהבקיעה את מערכי האויב מפרוזדור ירושלים לעבר גב ההר בואכה יריחו. האולם הרביעי יוחד לחטיבת ירושלים ובו תצלומי ענק מהקרבות בהם השתתפה. האולם האחרון הוא אולמה של חטיבת הצנחנים, דגם של העיר העתיקה מתאר את פריצתם מגבעת התחמושת למוזיאון רוקפלר, להר הזיתים ומשם ליעדם הסופי – העיר העתיקה. על הקיר שמותיהם של 183 חללי המערכה על שחרור העיר, לפי חטיבותיהם.

המערכה על ירושלים החלה ביום 5 ביוני 1967 בשעות אחר הצהרים. כוח משימה של חטיבת ירושלים השתלט על ארמון הנציב, שנכבש קודם לכן בידי חיילי הלגיון הירדני. החטיבה, בפיקודו של אליעזר אמיתי, השלימה לחימתה בגזרה זו והמשיכה בכיבוש משלטים סמוכים. באותו יום החלה חטיבת השריון "הראל" בהסתערות על גבעת הראדאר ומערכי האויב, בציר רמאללה-ירושלים, נפלו בידיה.

חטיבת הצנחנים, בפיקודו של מרדכי גור, עלתה לירושלים ביום הראשון לקרבות. משימתה הייתה להבקיע את מוצבי בית הספר לשוטרים בגבעת התחמושת. בקרב לילה אכזרי ועקוב דם נכבש המעוז הירדני. בקרב זה שכלו הצנחנים 36 לוחמים. עם עלות השחר תם הקרב על הגבעה והצנחנים המשיכו והשתלטו על מוזיאון רוקפלר מול חומות העיר העתיקה.

חטיבת השריון "הראל" כבשה את מבואות ירושלים וחטיבת ירושלים נלחמה בגזרת אבו-טור בדרום העיר. עם עלות השחר ביום השלישי לקרבות, נתקבלה הפקודה המיוחלת של אלוף פיקוד המרכז עוזי נרקיס להסתער על העיר העתיקה. הצנחנים פתחו במתקפה לכיוון רכס הר הזיתים החולש על העיר ומשם המשיכו בכיוון לציר הפריצה אל בין החומות דרך שער האריות. הצנחנים פרצו אל תוך העיר כשפניהם מועדות אל שריד בית המקדש, אל הכותל המערבי. העיר המבותרת והשסועה חוברה לה שוב יחדיו.

נכתב ע"י בצלאל עמיקם.

הבול הונפק ב-1987 לרגל יום הזכרון לחחלי מערכות ישראל של אותה שנה. עיצוב: דב כהן.